Víte, co znamená RPSN?

Roční procentní sazba nákladů. Magická čtyři slůvka, která jasně napoví, jestli je ta či ona půjčka výhodná nebo se máte spíše ve svém vlastním zájmu porozhlédnout jinde. Není to vlastně nic složitého. Jde o cifru uváděnou v procentech, která řekne na první pohled, kde si sjednat úvěr v podstatě v jakékoliv výši. Ano, pomůže. Ale nic není tak jednoduché, jak se zdá na první pohled…

O úrokovou sazbu se zajímejte až v druhé řadě

RPSN je důležité hlavně v tom, že zahrnuje veškeré poplatky a úrokovou sazbu jako jeden velký celek. Přesně tedy budete vědět, kolik za danou půjčku meziročně zaplatíte. To je klíčové zejména tehdy, když půjde o spotřebitelský úvěr, jehož splácení je rozprostřeno třeba i do několika let. RPSN se navíc musí uvádět přímo ze zákona, i když to někdy poskytovatelé řeší obvyklým způsobem – prostě jej uvedou drobnými písmeny, aby nebylo v reklamě tak nápadné a legislativní norma byla přesto dodržena.

Klíčový ukazatel toho, jak se vyznáte ve světě půjček. Pokud Roční procentní sazbu nákladů vždy míjíte obloukem jako nezajímavý ukazatel, děláte bohužel velkou chybu – a ve svém vlastním zájmu příště raději jednejte úplně opačně. A jaké poplatky mohou být v rámci RPSN vlastně zmíněny? Je jich celá řada, například jde o:

  • Poplatek za sjednání úvěrové smlouvy. Ta totiž nemusí být dohodnuta úplně bezplatně.
  • Poplatek za vedení úvěrového účtu. Ten také nemusí být zadarmo, čtěte podmínky!
  • Pojištění schopnosti splácet. Pojistka, ať je jaká chce, prostě také něco stojí.

Vidíte, že RPSN se může někdy od úrokové sazby poměrně dost lišit. Je sice pravdou, že ona pojistka, která se sjednává kvůli schopnosti splácení dlužné částky klientem a kryje rizika jako nečekaný vyhazov z práce nebo vážný úraz, zahýbá s úrokovou sazbou jen minimálně – přesto ale může být daná částka poměrně významná. A to hlavně tehdy, když jde o dlouhodobý úvěr, jehož splatnost se počítá na celé roky.

Pokud je RPSN nižší než úroková sazba, ruce pryč. Takový údaj je už z principu lživý, musí to být přesně naopak. Když je ovšem RPSN velmi podobno úrokové míře, máte vyhráno. Tady platí reklamní slogan o tom, že žádné poplatky navíc hradit nebudete, zcela beze zbytku. A tím pádem nejste nijak bezdůvodně klamáni.

COOL CREDIT je jedno z možných řešení

Sedm tisíc korun na třicet kalendářních dnů, jistota, že jednáte s českou firmou, stabilní zázemí. COOL CREDIT je řešením pro ty, kteří chtějí dohodnout férovou půjčku, o níž budou v okamžiku podpisu smlouvy vědět úplně všechno. Nakonec, nemít informace nebo je dostat až pozdě, to není dobré řešení – toho se vyvarujte, chtějte znát vše předem.

 

 

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Komentujte

1 Komentář zapnuto "Víte, co znamená RPSN?"

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené